BMW 2 milyar €’luk anlaşmayı iptal etti

BMW ve Northvolt, 2020’de BMW’nin beşinci nesil pilleri için uzun vadeli bir anlaşma yapmıştı. İsveç’te %100 yenilenebilir enerji kullanılarak üretilecek olan bu hücreler, bu yıl üretime geçecekti. Ancak, üretim gecikmeleri ve kalite sorunları nedeniyle BMW, tedarik ihtiyaçları için diğer şirketlere yönelme kararı aldı. Sektör uzmanları, Northvolt’un üretimi artırmakta zorlandığını ve programın iki yıl gerisinde olduğunu belirtti. İsveç’teki tek faaliyet gösteren fabrika, BMW dahil ortaklarının taleplerini karşılamakta zorlanıyor.

Northvolt’un ayrıca BMW’nin yeni nesil pillerini tedarik etmesi planlanıyor, ancak mevcut siparişin iptali, gelecekteki işbirlikleri hakkında soru işaretleri oluşturuyor. Bu gelişme, Northvolt’un pillerine güvenen Porsche için de sorun yaratabilir. Porsche’nin tamamen elektrikli 718 modelinin lansmanı, Northvolt’un üretim gecikmeleri nedeniyle ertelenebilir. Audi, başka tedarikçilere sahip göründüğünden etkilenmeyebilir.

İptal edilen anlaşmadaki prizmatik hücreler, i4, i7 ve iX gibi mevcut modeller için tasarlanmıştı. Bu arada, BMW, bu modeller için hali hazırda hücre sağlayan Güney Koreli üretici Samsung SDI’ya güvenerek arz açığını kapatacak. İptale rağmen, BMW ve Northvolt gelecekteki projelerde işbirliğini sürdürme arzusunu ifade ettiler. BMW ayrıca Northvolt’ta küçük bir hisseye sahip.

Bu olay, pil üreticilerinin elektrikli araçlara artan talebi karşılamak için üretimi ölçeklendirmekte karşılaştıkları zorlukları ortaya koyuyor. Northvolt, Ocak ayında genişleme ve pil geri dönüşümü için 5 milyar € tutarında önemli bir yatırım sağlasa da tüm üretim engellerini aşmakta hala zorlanıyor. Hangi teknoloji firması uzun menzil sağlayabilen ve tüketim ömrü uzun olan piller üretilirse gelişen elektrikli otomobil sektöründe lider olacaktır. Bu nedenle Northvolt tarzı firmalar kendilerini geliştirmek için yoğun bir çaba içerisinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir